Yaşlılığı Tetikleyen Kötü Alışkanlıklar

Bilim insanları yıllardır yaşlılığı geciktirmek, hatta durdurmak için çalışmalar gerçekleştirirken uzmanlar yaşlılığı tetikleyen, süreci hızlandıran kötü alışkanlıkları listeledi. İşte o cilt düşmanı alışkanlıklar;

Sigara: Sigara maalesef cildi yıpratan, kırışmasına sebep olan ve yapısını bozan en zararlı alışkanlıklardan biridir. Hem iç organları, hem dişleri, hem de cildi kötü etkiliyor.

Alkol: Alkol tüketimini dengede tutmak, yeterli miktarda içmek sorun yaratmıyor, ancak uzmanlar uyarıyor; alkoldeki maddeler aşırı tüketimde vücut sistemini ve cilt hücrelerini yıpratıyor.

UV ışınları: Sadece yazın güneşin zararlı ışınlarından korunmak yeterli olmaz. Yıl boyunca güneşe çıkmadan önce ideal bir güneş koruyucu sürmek, hazırlıklı çıkmak gerekiyor. Tarlada çalışan kişilerin farklı meslek yapan yaşıtlarına göre daha hızlı kırışması güneş yüzündendir.

Uykusuzluk: Vücuttaki tüm hücreler ve organlar gece uykusunda yenilenir, dinlenir ve çalışma döngüsünü tazeler. Uykusuz kalmak cildi yorar, çabuk yaşlanmasına yol açar. Uykusuz gecenin gözaltlarında oluşturduğu görüntüden uykunun önemini anlamak mümkündür.  

Kötü beslenme: Tek tip beslenme veya fast-food beslenme tipi ne yazık ki cildi çok yıpratıyor. Sebze ve meyveler her öğünde eser miktarda yer almalıdır.

Susuzluk: Cildin en sevdiği şey şüphesiz su içmektir. Gün içerisinde yaklaşık 2 litre su içmemiz gerekiyor. Su içtikçe cilt güzelleşir, nem dengesi korunur.  

×

Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp