Yaşlanma Karşıtı Sebze ve Meyveler Nelerdir?

Dengeli beslenme, yeterli uyku, bol sıvı tüketimi ile zamana karşı cildimizi korumak, genç tutmak mümkündür. Doğanın sunduğu tüm meyve ve sebzeler, aslında yaşlanmayı önleyen ve sağlığımızın daha iyiye gitmesini sağlayan şifalı besinlerdir. Yaşlanma karşıtı besinlerin bazıları şöyledir;

Üzüm: İdrar söktürücü özelliği ile öne çıkan üzüm, aynı zamanda bağırsakları temizlemede bir numaralı meyvedir. Düzenli tüketmek sindirim sistemini rahatlatır, iç organları temizler ve sağlıklı bir yaş alma süreci sağlar.

Kivi: Kivi, cildin en sevdiği vitaminlerden C vitaminini içeriyor. C vitamini bağışıklık sistemini korurken aynı zamanda vücuttaki ana damarları ve kalbi koruyor.

Kiraz: Doğal antibiyotik şeklinde anılan kiraz, içerdiği vitamin değeriyle bağırsakları çalıştırır, temizler ve kanser oluşumunu önlemede etkili rol oynar.

Brokoli: Brokolide bulunan A, C, E, K, B2, B6 vitaminleri ve magnezyum, fosfor, selenyum, demir, potasyum, çinko gibi mineraller insan sağlığı için çok faydalıdır. Brokoliyi çeşitli tariflerle beslenmeye dâhil etmek sağlıklı ve genç yaşamın temelini oluşturur.

Sarımsak: Uzmanlar sağlıklı, dinç, zamana karşı meydan okuyan bir vücut yapısına sahip olmak için sarımsağı hayata dâhil etmek gerektiğini belirtiyor. Sarımsak doğal bir antibiyotik görevi görür ve özellikle kış aylarında kişiyi mevsim etkilerinden korur.

Ispanak: Demir dendi mi akla ilk gelen sebze, şüphesiz ıspanak oluyor. Ispanak, UV ışınlarının cilde zarar vermesini önler, içerdiği A, C, K, E vitaminiyle cildi ve vücut bütünlüğünü korur. Mevsiminde haftada bir iki kez tüketmek faydalarını almaya yetiyor.