Yaban Mersininin Yararları Nelerdir?

Antioksidan özelliği ile bilinen yaban mersini, Karadeniz’in yüksek bölgelerinde, ormanlık alanlarda yetişen oldukça faydalı bir meyvedir. Görüntüsüyle üzümü andıran meyve, sağlığa olan faydaları ile popüler olmuştur. K, C vitamini, manganez ve bol miktarda lif barındıran yaban mersininin faydaları şöyledir;

Stresle mücadele eder: Yaban mersininin sinir sistemi üzerine olumlu etkileri vardır. Stresi önler, böylece strese bağlı oluşan hastalıklara karşı koruma sağlar.

Göz sağlığını korur: Yaban mersini ve göz sağlığı üzerine yapılan çalışmalarda, meyvenin görme yetisini güçlendirdiği, göz hastalıklarına yakalanma riskini büyük oranda düşürdüğü gözlenmiştir.

Kansere yakalanma riskini azaltır: Antioksidan etkinliği olan Yaban mersini meyvesi genellikle kanserle birlikte anılıyor. Kansere karşı güçlü bir savunma mekanizması geliştirmesi, kanserli hücrelerin oluşumunu önlemesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve güçlü bileşenleriyle adeta bir koruma kalkanı oluşturması yaban mersini meyvesini değerli kılıyor.

Sindirim sistemini çalıştırır: İçerdiği lif oranı nedeniyle sindirim sistemini çalıştırır, idrar yollarında oluşan iltihaplanmaları önler. Yaban mersini diyet programlarında sıklıkla kullanılır, kilo vermeyi hızlandırır.

Yaşlanma riskini azaltır: Yaban mersini, hücresel yapıların zarar görmesini engelleyerek yaşlanma ile mücadele eder.