Tırnak Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Tırnakların hem sağlıklı hem de estetik açıdan bakımlı görünmesi için düzenli tırnak bakımı şart. Ancak birçok kişi tırnak bakımında doğru bilinen yanlışlar yapıyor. Örneğin zamansız yapılan tırnak bakımı kötü görüntüye sebep olabiliyor. İşte sık yapılan bakım yanlışları şöyle;

  • Tırnak etrafındaki deri kesilmemelidir. Birçok kişi hatta neredeyse herkes tırnak etrafını sarmalayan deriyi fazlalık görüyor ve kesiyor. Oysaki bu deriyi kesmek tırnak iltihabına, enfeksiyonuna yol açarak ölümcül bir sebebe dönüşebiliyor.
  • Tırnaklar kesildikten ve bakım yapıldıktan sonra kullanılan tırnak makası, törpü gibi araç gereçler mutlaka yıkanmalı, sağlıklı hale getirilmelidir.
  • Tırnaklara kalın oje sürmek en büyük yanlış. Tırnakların nefes almaması tırnak lekelerine, tırnak aşınmalarına neden oluyor.
  • Tırnak törpüsü yaparken ileri geri tempoda törpü yapılmalıdır. Diğer türlü tırnaklarda küçük kopmalar, şekil bozuklukları olabiliyor.
  • Tırnak kesiminde çok dipten kesim yapılmamalıdır. Tırnağın aşırı kısa kesilmesi hem suya ve temasa karşı acı hassasiyeti oluşturuyor hem de mikrop kapmaya zemin hazırlıyor.

Tırnaklara faydalı olan besin öğeleri, vitamin ve mineralleri içeren takviye edici gıdalar ile tırnaklara içten koruma sağlamak mümkün. Besin takviyeleri ile tırnaklarınızı besleyebilir, koruyabilir ve güçlendirebilirsiniz.   

×

Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp