Sigara Yaşlanmayı Hızlandırıyor!

Zaman geçtikçe yaşadığımız değişimler yaşlanma dediğimiz sürecin parçalarını oluşturuyor. Yaşlılık her zaman içsel bir yolculuk olarak görülmüş, zamana bağlı olduğu düşünülmüştür. Ancak yaşlılıktaki tek engel zamanın hızla akıp gitmesi değil. Sigara ve alkol tüketimi gibi alışkanlıklar cildin yıpranmasına zemin hazırlıyor. Cildin esnekliğini, canlılığını ve genç görüntüde olmasını sağlayan kollajenler, yoğun sigara tüketimi ile azalıyor, cildin yaşlanmasına neden oluyor.

Güneş ışınları nasıl ki cildin yapısında zarara yol açıyorsa, sigara da aynı oranda zarar veriyor. Birçok kişi sigaranın iç organlarına ve dişlerine zarar verdiğini düşünüyor. Ancak cilt uzmanları, sigaranın cilt üzerinde tahribata yol açtığını belirterek erken yaşlarda dahi yaşlı bir görünüme sebep olduğunu belirtiyor. Cilt yüzeyindeki yaşlanma aslında iç organlarındaki yaşlılığı da yansıtıyor.

Uzmanlar, sigaranın etkilerinden korunmak için cilde canlılık kazandıracak vitamin desteği alınmasını öneriyor. Sigarayı bırakmak tek başına yeterlilik sağlamıyor; bol su tüketmek, ihtiyaç duyulan gıda takviyelerinden yardım almak, sebze tüketimine özen göstermek, yeterli sürede uyumak cildin kaybettiği kollajeni geri kazanmasında etkili olabiliyor.    

×

Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp