Sigara Cilt Sağlığınızı Tehdit Ediyor!

Sigara kullanımı arttıkça temiz hava sahaları da aynı hızla azalıyor. Uzmanlar sigara içmeyen kişilerin sigara içenlerden çok daha kötü durumda olduğunu belirtiyor. Sigara dumanına maruz kalan bireyler, yoğun sigara içicisiymiş gibi cildine ve ciğerlerine sigara dumanını çekmek zorunda kalıyor. Eşyalardan cilde kadar her şey sigaranın kötü dumanından etkilenip kanserojen maddelerin yuvası haline geliyor.  

Sigara içmek, sigara içilen ortamda bulunmak ve sigara içen kişilerle yakın temasta bulunmak zararlı maddelerin deri yoluyla vücuda geçmesine sebep oluyor. Cilt derisi zararlı maddeleri cilt yüzeyinde tutuyor. Bu durum sigaranın zararlarından doğrudan etkilenmeye yol açıyor. Sigara içilen bir ortamda olmanın zararlarına değinen uzmanlar, sigara içilmiş bir mekanı havalandırmanın çözüm olmadığını ve istenilen hijyenik ortamın sağlanamayacağını belirtiyor. Sigara içmenin ve dumanına maruz kalmanın cilde zararlarından kurtulmanın yolu sigara içmemek, kapalı mekânda sigara içilmesini önlemektir.

Ciltte görülen renk değişimleri, yıpranmalar, sararmalar, hastalıklı görüntüler genel anlamda sigaranın etkisiyle ortaya çıkıyor. Daha genç, sağlıklı ve canlı bir cilt için sigaradan komple uzak kalmak gerekiyor.

×

Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp