Selenyum Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Sağlıklı bir vücut için alınması gereken maddelerden biri olan selenyum; bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli rol oynuyor. Selenyumun en temel görevi vücudu hastalıklara karşı hazırlıklı hale getirmek, bünyeyi özellikle mevsim geçişlerinde korumaktır. Kanserli hücrelerin vücutta büyümesi, yayılması selenyum takviyesi ile önleniyor, azaltılabiliyor. Öte yandan kalp hastalıkları ve krizleri yine selenyum sayesinde minimum seviyelere düşürülüyor.

Selenyum vücut için sanıldığından daha önemli. Örneğin selenyum eksikliğinde karaciğer savunmasız kalıyor, hastalıklara zemin hazırlıyor. Çocuklardan yaşlılara kadar herkesin selenyum mineraline ihtiyacı var. Soğuk algınlığı, kanser türleri, karaciğer hastalıkları, deri ve genital cilt problemleri, enfeksiyon, kalp, alerjik rahatsızlıklar, bilişsel gerilemeler, bağışıklık zayıflığı gibi türlü sağlık problemleri selenyum eksikliğinde ortaya çıkar ve düzenli alımda ise kişiye şifa dağıtır. Selenyumu beslenme yoluyla ve takviye olarak almak mümkündür. Yeterli oranda düzenli alındığı takdirde başta kanser olmak üzere birçok hastalığın oluşum riskini azaltmada etkili olduğu gözlenmiştir.

Mevsim geçişlerinde nezle, soğuk algınlığı, grip, enfeksiyon, solunum yolu hastalıkları çok yaşanıyor. Bu dönemde korunmak için selenyum da tıpkı diğer vitamin ve mineraller gibi bağışıklığı güçlendirmede aktif çalışıyor.