Sağlıklı Tırnakların Sırrı

Eller ve tırnaklar iletişimde, görsel bütünlükte önemli yere sahiptir. El ve tırnakların bakımsız, sağlıksız görüntüde olması kişinin imajını olumsuz etkileyebiliyor. Tırnaklardaki lekeler, cansız görüntü, kırılmalar, çatlaklar ve farklı sorunlar kontrol altına alınmadığı takdirde tırnak yapısını güçsüzleştirir. Tırnak bakımının ihmal edilmesi tırnak sağlığını doğrudan olumsuz etkileyebiliyor. Beslenme ve hatta su tüketimi bile tırnak sağlığını etkileyebiliyor. Örneğin cilt için çok önemli bir madde olan kollajen, tırnaklar için de önem taşıyor. Kollajen bakımından yetersiz olan bireylerin cilt ve tırnaklarında olumsuz yönde değişimler yaşanır. Tırnakları dış etkenlerden korumak, sağlıklı yapısını sürdürebilmek için kollajen desteğinden de fayda görülmektedir. Dermatoloji uzmanları sağlıklı tırnaklara kavuşmak için kollajen desteğinin yanı sıra birçok öneride bulunuyor. İşte sağlıklı tırnaklara kavuşmanın sırları;

Düzenli ve dengeli beslenerek tırnaklarınızı güçlendirin

Bakımlı, sağlıklı, güzel tırnaklara kavuşmak için önce beslenmeyi ele almak gerekiyor. Beslenmenizi düzene koymadığınız sürece cildiniz ve tırnaklarınız bakımsız kalır. Düzenli, sağlıklı, dengeli beslenmek el ve ayak tırnaklarına sağlık yüklemesi yapmaya yetiyor. Keratin proteinlerinin tırnak sağlığında çok önemli bir yeri olduğunu bilmelisiniz. Keratin yani yeterli seviyede protein alımı yapmamanız halinde, tırnak yapınızdaki keratin seviyesi düşer. Tırnaklardaki yumuşama, çatlama ve kırılmalar keratin yoksunluğundan gerçekleşiyor. Keratin sentezini artırmak için bol miktarda B vitamini desteği alınmalıdır. B vitamini vücutta depolanabilen uzun vadeli bir vitamin değil, her gün alınması gereken ana vitaminlerdendir. Özellikle B12 vitamini, folik asit ve biotin, tırnak sağlığında önemli yeri olan B vitamini çeşitlerindendir. Et, yumurta, baklagiller, balık, kuruyemiş gibi besinlerle tırnakların ihtiyaç duyduğu mineral ve vitamin desteğini sağlayabilirsiniz.

Kalsiyum, çinko, demir takviyesi alabilirsiniz

Uzmanlar, kalsiyum yönünden eksik kalan kişilerin tırnak yapısında zayıflama, lekelenme olduğunu belirtiyor. Süt ve süt ürünleri tüketerek kalsiyum desteği sağlayabilirsiniz. Kalsiyum tırnaklara sağlıklı bir yapı kazandırıyor. Çinko ve demir eksikliği ise kendini tırnak üzerindeki lekelerle belli ediyor. Et, balık, tahıl, kuruyemiş gibi besinler tüketerek çinko - demir depolarını doldurabilir, daha temiz bir tırnak yapısına kavuşabilirsiniz. Tırnak sağlığında çinko ve demir haricinde; A, C, E vitaminleri ve selenyum da etkili rol oynuyor.

Yanlış diyetlerden ve takviyelerden uzak durun

Zayıflamak uğruna kendi başınıza, beslenme ve diyet uzmanlarına danışmadan yaptığınız diyetler vücudunuza zarar veriyor. Yanlış diyetler, bağışıklık sistemini zayıflatmakla birlikte tırnak ve saç sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Kilo vermek için ilgili uzmanla görüşmenizde yarar var. Takviye konusunda ise yine bir hekime danışmak önemlidir. Zira bilinçsizce vitamin takviyesi almak ihtiyaç fazlası vitamini vücuda aktarmak anlamına gelir. Sağlıklı tırnak yapısında yetersiz vitamin kadar, vitamin fazlalığı da ciddi rol oynuyor.

Tırnak problemlerini görmezden gelmeyin

Tırnak sağlığında kollajen, vitamin ve minerallerin ne kadar önemli olduğu bilinen bir gerçek. Uzmanlar birçok problemin tırnaklardan gözlenebileceğini dile getiriyor. Örneğin tırnak yüzeyindeki lekeler, tırnağın çok çabuk kırılması, geç uzaması, fazla yumuşak ve kırılgan yapıda olması vücudun mineral, vitamin, protein gibi önemli bileşenlerden mahrum kaldığını işaret ediyor. Tırnaklarınızda göreceğiniz anormal durumlarda gerekli bakım ve kontrolleri yaptırmanız önerilir. 

Tırnaklarınızdaki baskıyı azaltmaya çalışın

Tırnak yemek, tırnaklar üzerine baskı kurmak, tırnak yapısında ve şeklinde bozulmaya yol açar. Örneğin ayak tırnaklarındaki sağlık problemlerinin temelinde çok sıkı ayakkabılar giymek, tırnakları darbeye maruz bırakmak yatıyor. Ayakkabı seçiminde tırnaklara baskı yapmayan modeller seçilmelidir. Tırnak bakımında ise manikür ve pedikürün dikkatli yapılması öneriliyor. Yanlış bakım sonucunda tırnaklarda mikrop, mantar oluşabiliyor.