Saçlar En Çok Hangi Mevsimde Dökülür?

Çok sevdiğiniz saçlarınızın dökülüyor olması muhtemelen keyfinizi kaçırıyordur. Ancak saç dökülmelerinizin mevsimsel olabileceğini unutmayın. Saçlar mevsim geçişlerinde kısa bir süreliğine dökülme sürecine girer ve mevsime uyum sağladıktan sonra bu dökülmeler durur. Dökülme yoğun ve sürekli ise bu durumda yapılması gereken şey uzmana görünmek olacaktır. Yapılan araştırmalara göre saç dökülmesi, en çok Eylül ve Ekim aylarında yaşanıyor. Sonbahar mevsimi saçlar için dökülme dönemini açıyor.

Saç dökülmelerinin en büyük sebebi dış etkenler ve sağlıksız beslenmedir. Vücut vitaminsiz kaldığında ya da demir eksikliği yaşadığında saçlarda cansızlaşma, incelme ve dökülmeler meydana geliyor. Aşırı sıcak, soğuk ve kuru ciltler de saç dökülmesine zemin hazırlıyor. Sonbaharda dökülen saçlar yaz aylarında güneşin etkisi ile yenilenme dönemine giriyor. Saç dökülmelerinde demir ve vitaminler gibi çinkonun da etkisi büyük. Çinko alımı ya da çinko destekli besinler tüketmek, demir eksikliği için gerekli tedaviyi gerçekleştirmek, vitamin desteğinden faydalanmak saç dökülmesini yavaşlatıyor, uzun vadede ise durduruyor.

Saç dökülmesini durdurmak, bu döngüden korunmak için doğru vitamin ve minerallerden, güçlü saçların oluşumunu destekleyen besin takviyelerinden yararlanmak gerekiyor.