Mevsim Geçişlerinde Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Cildimiz dış etkenlerden direkt olarak etkileniyor. Özellikle mevsim geçişlerinde cilt savunmasız kalabiliyor. Cildin bu geçişlerde korumasız kalması cildin yıpranmasına ya da yaşlanmasına neden olabiliyor. Nem, güneş, rüzgâr ve havadaki toz zerrecikleri dahi cildi olumsuz etkiliyor. Yaz mevsiminde ciltteki ısı oranı arttığından sebum üretimi minimum seviyeye düşer, cilt kalınlaşır, kılcal damarlar genişlemeye başlar, gözenekler artar. Soğuk havalar ise cildin nem ve yağ dengesini bozuyor.

Cildi mevsimin etkilerinden korumak için yapılacak şeyler aslında çok zor değil. Bu dönemde içten ve dıştan koruma gerekiyor. Besin takviyeleri, sağlıklı beslenme rutini, uyku, su tüketimi cildi içten ve sağlıklı şekilde korumaya yardımcı olurken nemlendirici kremler, cildi yumuşatan ürünler ciltle doğrudan temas ettiğinden savunmayı artırıyor.

Yaz aylarında cildi nemlendirmek için yoğun kozmetik ürünler yerine cildi destekleyen etken maddelerden ibaret olan besin takviyeleri ve bol su tüketimi önerilirken, kış aylarında ise bunlara ilave olarak yoğun nemlendirme özelliği olan kremler de tüketilebilir. Nem maskeleri, dudak nemlendiricileri, kırışıklık önleyici ürünler kış mevsiminde düzenli kullanılmalıdır. Elbette cilt bakımında en önemli şey, cildi içten desteklemek, sağlıklı beslenme ve dengeli bir yaşam biçimini uygulamaktır.

×

Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp