Kuru Fırçalama ile Cildinizi Tazeleyin!

Kuru fırçalama tekniği, son yılların en popüler bakım uygulamalarından biri haline geldi. Dünyaca ünlü mankenlerin güzellik sırlarıyla birlikte ortaya çıkan kuru vücut fırçalama tekniği; ölü derilerin atılması, kan dolaşımının artması ve selülitleri yenmesi ile büyük ilgi görüyor. Vücudunuzu her gün 10 – 15 dakika kuru şekilde fırçalayarak sizler de sağlıklı, genç, pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz. Kuru fırça tekniği başlangıçta kese yapmaya benzese de uygulaması ve aracı farklı. Bu yöntemde vücut tamamen kuru oluyor, hiçbir şekilde suya temas edilmiyor. Diğer bir fark ise kese yerine at kılı fırçası kullanılıyor olması. Kuru fırçanın cilde tazelik kazandırmasının ardından cilt yapılarına özel fırçalar üretilmeye başlandı. Hassas cilt yapısına sahip kişiler bile bu tazelenme hissinden yararlanabiliyor. 

Kuru Fırçalama Nasıl Yapılır?

Kuru fırçalamanın uygulaması son derece basit. Kuru fırçanızla vücudunuzun her yerine ideal basınç ile fırçalama yapmanız yeterli. Fırçalama yaparken kalbin olduğu bölgeye doğru tek yönde fırçalama yapmanız öneriliyor. Fırçalamanın asıl amacı kan akışını hızlandırmak olduğundan fırça yaptıkça ciltte sıcaklık oranı artabilir. Derinizi tahriş etmemek için fırçanın baskısını iyi ayarlamalısınız. Aşırı bastırmak canınızı acıtabilir, ciltte kızarıklığa neden olabilir. Duştan hemen önce yapacağınız bu uygulama ile güne taptaze ve enerjik başlayabilirsiniz. Düzenli uygulamada selülitlerin azaldığını derinizin daha pürüzsüz ve parlak olduğunu fark edebilirsiniz. Varis problemi ve cilt yaraları olanların fırçalama esnasında sorunlu bölgelere uygulama yapmaması öneriliyor. Vücut fırçalamasını her duş öncesi ya da haftada 1 gün şeklinde yaklaşık 10 dakika uygulayabilirsiniz. Vücudunuzun fırçalamaya alışması için başlangıçta daha seyrek yapabilirsiniz.

Kuru Fırçalamanın Faydaları

Ölü hücrelerden arındırır: Kuru fırçalamanın en temel amacı ve faydalarından biri hiç şüphesiz ölü derilerden net şekilde arınmaktır. Vücudunuzu düzenli fırçaladığınızda cildinize yük olan, gözenekleri tıkayan ölü derilerden arındığını ve cildinizin daha pürüzsüz, eşit dokuya sahip olduğunu görebilirsiniz. Cildinize nefes aldırmak için fırçalama iyi bir teknik.

Kan dolaşımını hızlandırır: Kan dolaşımını hızlandırmanın en sağlıklı yolu kuru fırçalama yapmaktır. Vücudunuzu düzenli fırçalandığınızda kan akışının hızlandığını hissedebilir, cildinizde daha genç bir yapı elde edebilirsiniz.

Selülitleri ortadan kaldırır: Basen bölgesinde bulunan selülitler sağlıksız ve kusurlu bir görüntüye sebep oluyor. Özellikle yaz aylarında selülit hanımların çok hoşuna gitmiyor. Vücut fırçalama tekniği ile selülitleri yenebilirsiniz. Düzenli uygulamada gözle görülür bir sonuç alabilirsiniz.

Stresi yener, rahatlatır: Yoğun çalışma temposuna sahip kişilerde oluşan stres fiziksel olarak da rahatsızlık verir. Vücut fırçalama bakımı ile stresi bedeninizden, ruhunuzdan atabilirsiniz. Haftada bir gün ya da yorgun olduğunuz zamanlarda duş öncesinde 5 dakika cildinizi kuru fırçalayın sonuçları kendiniz görün. 

Gözenekleri temizler, ferahlatır: Kuru fırçalama, vücuttaki ölü derilerin atılmasını sağlarken aynı zamanda yağ, kir, leke gibi maddelerden arınmayı sağlıyor. Özellikle yüz bölümünde biriken yağlar gözeneklerin kirle kapanmasına sebep oluyor. Kuru vücut fırçalamasıyla gözeneklerinizi açabilir, kirden arınabilir ve nefes alabilen bir cilde kavuşabilirsiniz.

Lenfatik sistemi uyarır: Lenfatik sistem, sağlıklı bir bünyede, bağışıklık sisteminde bulunur. Kuru fırçalama yaparak vücudunuzu toksinlerden arındırabilir, cildinize detoks etkisi kazandırabilirsiniz.

Cilt lekelerini geçirir: Cilt yüzeyinde yer edinen lekeler, akne izleri ve güneş lekeleri için düzenli bir vücut bakımı etkili olabiliyor. Vücudunuzu duş öncesinde haftada birkaç kez 10 dakika kuru fırçalamanız uzun vadede ciltteki renk eşitsizliklerini ortadan kaldırır, lekelerin etkisini zayıflatarak daha temiz bir cilde kavuşmanızı sağlar. Uygulama esnasında cildinizde yara – sivilce olması halinde sorunlu bölgelere fırçalama yapmamaya özen gösterin.

×

Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp