Günlük Olarak Yüz Temizleme Nasıl Yapılmalı?

İnsan vücudunda en hassas bölgelerden biri cilttir. Tüm vücudu kaplayan cilt, dış etkenlere karşı savunmasızdır. Cildi korumak, rutin bakımlarla sağlanabiliyor. Her gün yüzünüzü yıkamanız veya krem kullanmanız günlük yüz bakımı için pek yeterli değil. Zira mevsim etkileri haricinde yoğun stres, şehir yaşamı bile cildi yıpratmaya yetiyor. Cilt temizliği ve bakımında evde uygulanabilecek basit yöntemler, doğal içeriklere sahip etkili dermokozmetik ürünler ve takviye edici gıdalar bulunuyor. Doğru ürün ve bilgi ile cildi zamana karşı korumak, çevresel etkilerden uzak tutmak mümkündür. Elbette günlük bakımda cildin tipi önemlidir. Her cilt tipi için farklı bakım önerileri bulunuyor. İşte cilt tiplerine göre bakım önerisi;   

Yağlı ciltlerin günlük bakımı

Yağlı ciltler genellikle parlak bir görüntüye neden oluyor. Yağın cilt üzerindeki kötü etkilerini kontrol altına almak için düzenli bakım şart. Yağlı cildin bakımı için öneriler şöyle;

Temizlik: Yağlı cilde sahip kişiler gün içinde en az iki kez yüzünü bol su ile yıkamalıdır. Uyanıldığında ciltte biriken yağı temizlemek haricinde uyumadan önce de yüz yıkamak gerekiyor. Yağlı cilde sahip kişilerin dikkat etmesi gereken nokta sürekli yüz yıkamamak olmalıdır. Cildim fazla yağlı, her saat başı yıkayayım düşüncesi cildin daha da yağlanmasına neden olur. Cildi sabah ve akşam yıkamak haricinde, cildi matlaştıracak ürünlerle temizlik yapmak ideal olandır.

Ölü hücre temizliği: Yağlı cilt, siyah noktaları ve ölü deriyi beraberinde getirir. T bölgesinde oluşan siyah noktaları, sivilceleri ve cilt yüzeyini kaplayan ölü deriyi ciltten arındırmak için cilt tipine uygun peeling ürünü kullanabilir veya evde doğal bakım uygulayabilirsiniz. Örneğin gün içinde içtiğiniz sade Türk kahvesinin telvesini yüzünüze maske yapabilirsiniz.

Nemlendirici bakımı: Yağ içermeyen nemlendirici kremle gün içinde cilde bakım yapmak, cildin yağ ve nem dengesini korur. Cilt nasıl olsa yağlı diye kreme ihtiyaç duyulmayacağı düşünülmemelidir.

Maske bakımı: Yoğurt, bal ve limon cilde dost bir karışımdır. Karışımı 15 dakika bekletip bol su ile yıkamak yeterlidir. Ancak bu maske her gün değil 15 günde bir yapılmalıdır. Günlük bakımda limon suyundan faydalanabilirsiniz. Özellikle sivilce ve leke oluşumunda etkilidir.

Kuru ciltlerin günlük bakımı

Kuru ciltler, günlük bakıma en çok ihtiyaç duyan cilt tipidir. Düzenli bakım yapılmadığı takdirde cilt daha da mat, kuru görüntüye ulaşır. İşte kuru cilt bakım önerileri;

Temizlik: Sabah kalktığınızda yüzünüzü bol su ile yıkamak güne temiz bir cilt ile başlamanızı sağlar. Gün içerisinde soğuğa karşı nemlendirici krem kullanılmalıdır. Uyumadan önce ise cilde dost bir sabun ile cildi yıkamanız istediğiniz temizliği sağlar.

Nemlendirme bakımı: Kuru cilt tipine sahip kişiler günde iki kez nemlendirici krem kullanmalıdır. Gün içerisinde yüz yıkanıyorsa eğer ardından mutlaka krem kullanılmalıdır. Kremi sürerken masaj yaparak sürmeniz, cildinizdeki kan akışını hızlandırır.

Maske bakımı: Kuru ciltteki mat görüntüyü kırmak, cildi yumuşatmak için evdeki ürünleri kullanarak bile bakım yapabilirsiniz. Örneğin olgun bir muzu ezip üzerine bir kaşık bal ve yoğurt ekleyip yüzünüze maske yapabilirsiniz. Bu maskeyi haftada 1 ya da duruma göre 2 defa uygulamanız yeterlidir.

Karma ciltlerin günlük bakımı

Cildiniz hem yağlı hem de kuru bir yapıya yani karma cilt yapısına sahip ise ürün seçiminde ve günlük bakımda daha özenli olmak gerekiyor. İşte önerilerimiz;

Temizlik: Karma cilt tipinde temizlik daha zorlayıcıdır. Gün içerisinde en az iki kez yıkanması gerekiyor. Yüzün çok yağlı ve kuru bölümleri için farklı ürünler veya karma cilt tipine uygun özel formülü olan bir ürün kullanılmalıdır.

Nemlendirme bakımı: Yine cilt tipindeki karma yapıdan ötürü sadece yağlı veya kuru cilt özelliğine sahip kremler kullanmak istenilen etkiyi göstermez. Özel formülü olan nemlendirici kremler alınmalıdır.

Maske: Karma ciltler için fazla yağı alacak, kuruluğu ise yumuşatacak maske tariflerine yönelmek gerekiyor. Örneğin yulaf, sıcak su ve limon suyu karışımını haftada 1 kez uygulamanız istediğiniz bakımı sağlar.

×

Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp