Gözaltı Morlukları Nasıl Geçer? Morluklar İçin Ne Yapılmalı?

Gözaltlarında yaşanılan kararmalar ve morarmalar, en büyük cilt problemlerinden biri kabul ediliyor. Bilhassa kadınlarda görülen problem, görüntüyü çirkinleştiriyor, kişiye yorgun ve yaşlanmış bir görüntü veriyor. Kimi insanda yorgunluk, alkol tüketimi, kafein yoğunluğu, stres, uykusuzluk gibi sebeplerle ortaya çıkan gözaltı morluğu, çoğu kişide tamamen genetik bir faktördür. Gözaltı morlukları o kadar büyük bir problem yaşatıyor ki tıbbi müdahaleler, cerrahi yöntemler uygulanabiliyor. Ancak uzmanlar gözaltlarındaki morluklar için doğanın şifa olduğunu söylüyor. Düzenli ve dengeli yaşama dikkat etmek haricinde, yapılacak birçok maske ve tarif ile morlukları yenmek mümkündür. Gözaltı morlukları için evde yapabileceğiniz maskeler, yöntemler sayesinde pahalı kozmetik ürünleri almadan, üstelik sağlığınıza başka faydalar da sunarak cildinizi iyileştirebilir, istediğiniz görüntüye kavuşabilirsiniz. Elbette öncesinde gözaltı morluklarının ortaya çıkış sebebini öğrenip yanlışları düzeltmek, sonrasında ise çözüme dair yöntemleri uygulamak ideal olacaktır.

Gözaltı morluklarının oluşma sebepleri;

 • B, C, K ve E vitamini eksikliği
 • Sağlıksız ve dengesiz beslenme
 • Alerjik rahatsızlıklar
 • Vücuttaki ödem ve tuz birikintisi
 • Yaşa bağlı ortaya çıkan kırışıklık ve yıpranma
 • Menstrüasyon döneminde yaşanılan hormonsal değişimler
 • Yoğun alkol ve sigara tüketimi
 • Uykusuzluk ve zihinsel yorgunluk, stres
 • Vücudun susuz kalması
 • Aşırı kahve tüketimi
 • Göz ve burun çevresindeki kan dolaşımının yavaşlaması
 • Yoğun makyaj uygulaması ve yanlış kozmetik seçimleri
 • Çevre kirliliği, havadaki değişimler gözaltı morluklarına sebep oluyor.

Gözaltı morluklarını geçirmenin yolları;

Salatalık maskesi: Salatalığın cildi nemlendirme ve canlandırma özelliğinden faydalanabilirsiniz. Birkaç dilim soğuk salatalığı morluklar üzerinde 15 – 20 dakika bekletin. Salatalıkları kaldırdıktan sonra ekstra bir yıkama yapmanıza gerek yok. Salatalık maskesini her gün düzenli uygulayabilirsiniz. Gözlerinizde bekleteceğiniz salatalıkları, ısındıkça soğuklarıyla değiştirmenizi öneririz.

Patates suyu: Patatesteki değerli maddeler gözaltındaki morluklara iyi gelir, gözdeki yorgunlukları alır. Bir patatesi soyup rendeleyin, tülbent içine alıp suyunu süzün ve morluklara kompres yapın. 15 dakikalık bakımdan sonra ılık su ile yıkamanız yeterli.

Poşet çay: Kullanılmış poşet çayı doğrudan morlukların üzerine uygulayın. 15 dakika bekletmeniz morlukların azalmasını sağlarken cildinizi rahatlatır. Poşet çay uygulamasını her gün düzenli yapabilirsiniz.

Tatlı badem yağı: Cildin en sevdiği yağlardan biri olan tatlı badem yağı, hem morlukların hafiflemesini sağlar hem de cildin nemlenmesine yardımcı olur. Gözaltınızda meydana gelen morlukları yumuşatmak ve cildinize canlılık katmak için K vitamini deposu badem yağını cildinize uygulayın. Badem yağı cildiniz üzerinde 4 - 5 saat veya tüm gece kalabilir. Yağı ılık su ile durulayın. Haftada iki kez yapacağınız badem yağı bakımı, kesin sonuçlar verir.

Gül suyu bakımı: Yarım fincan gül suyuna göz kararı soğuk süt ekleyip karıştırın. Karışımı pamuk yardımıyla gözaltınızdaki morluklara kompres yapın. 15 ila 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.

Nane maskesi: Bir tutam nane, yarım limon suyu ile birlikte püre haline getirilir. Gözaltında, morluklar üzerine yedirilir. 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Düzenli uygulamada hızlı sonuç veren maskeyi günde bir defa olmak üzere her gün uygulayabilirsiniz.

Kahve telvesi: Sade Türk kahvesinden arta kalan telveyi, gözaltınızdaki morluklar dâhil olmak üzere tüm yüzünüze ince bir tabaka halinde yedirin. 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile masaj yaparak durulayın. Haftada 2 kez uygulayabilirsiniz. Kahve telvesi morlukların azalmasını sağlarken aynı zamanda peeling etkisi gösterir, ölü derilerden arınmanıza yardımcı olarak cildinize yumuşaklık katar.