Farklı Saç Tiplerine Göre Bakım Önerileri

Görsel anlamda estetik sağlayan saçlar, sağlıksız bir yapıda olduğu sürece rahatsız ediyor. Saçların canlı, gür, parlak ve sağlıklı görünmesi için birçok bakım ürünü bulunuyor. Dalgalı, ince telli, kuru, kıvırcık gibi farklı saç tiplerinin olması bakımı da çeşitlendiriyor. Saç sağlığında kullanılan ürünler kadar doğru beslenme de önemli. Örneğin su tüketiminin az olması, demir eksikliği gibi önemli vitamin ve mineral eksiklikleri saç dökülmesine neden oluyor. Saça fön, maşa, boya gibi işlemlerin yapılması da saçın dökülmesine sebep olan diğer etkenlerden…                       Saç dökülmesinin önlenmesi için pratik olarak şu öneriler yapılıyor:

Kuru saçlar: Kuru saçlarda saçı nemlendirecek şampuanı seçmek önemli. Uygun şampuan saç diplerine yedirilerek kullanılmalı. Saçları durularken ise, soğuk su kullanmak saçın nemini korumasına yardımcı olur, uzun vadede kuruluğu önler.

İnce telli saçlar: İnce yapılı saçlarda doğal içerikli, aşırı yoğun olmayan şampuanlar kullanmak gerekiyor. Bakım yağları sık değil düzenli, ama eser miktarda tercih edilmelidir. Saçların yapısını güçlendirmek için haftada ya da ayda bir bakım yapılabilir.

Normal saçlar: Kullanılacak şampuan saç yapısına uygun olmalıdır. Saç durulanırken bol su kullanılmalı ve saçın temizlendiğinden emin olunmalıdır. Normal saç tiplerinde bakım maskeleri ayda bir yapılabilir.

Yağlı saçlar:  Yağlı saçlara sahip olan kişiler, sıklıkla saçını yıkayabilir. Saç yıkama sıklığı kişinin saç derisinin yağlanma oranına göre olmalıdır. Yağlanmayı önleyici şampuan ile saçın çok iyi temizlenmesi sağlanmalı, bol suyla durulanmalıdır. Eğer kepeklenme durumu söz konusu oluyorsa, saçı daha iyi temizleyen ve kepekten arındırıcı etken maddeleri içeren şampuanlar tercih edilmelidir. Sıcak su kullanımından kaçınılmalıdır. Her gün yıkanan saçlar için, bakım her gün yapılabilir.

Saç dökülmesini önlemek amacıyla kolay uygulanabilir bir başka çözüm ise besin takviyelerinin kullanımıdır. Saçlara faydalı olan besin öğeleri, vitamin ve mineralleri içeren takviye edici gıdalar ile saç hücrelerini ve yapısını içten besleyebilir, böylece saçları korur, güçlendirir ve sağlıklı görünmelerini sağlayabilirsiniz.  

×

Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp