Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnaklar, sağlıklı ve bakımlı görünmenin ilk belirtilerinden kabul ediliyor. Gün boyu birçok insanla iletişim halinde olup, tokalaşıyoruz. Üstelik çoğu zaman karşımızdaki kişi ile ilk kez temas kurmuş oluyoruz. İlk intibada önemli olan unsurlar hep diş, el ve tırnak bakımı olmuştur. İş ve sosyal yaşamda sağlıklı görünen tırnaklara sahip olmak için düzenli bakım şart. El ve tırnak bakımı kuaförün, bir profesyonelin kontrolünde yapılıyor. Ancak ev ortamında da basit bakım yöntemleriyle kuaförden çıkmışçasına temiz, düzenli, sağlıklı, bakımlı tırnaklara sahip olmak mümkündür. Kuaföre veya manikürcüye giderek vakit kaybetmek istemeyenler için evde tırnak bakımı önerileri şöyledir;

 • El ve tırnak bakımı yaparken öncelikle daima nemlendirici krem kullanılmalıdır. Sıcak ve soğuklardan etkilenen tırnaklar, anında reaksiyon gösteriyor. Her el yıkamasından sonra ellere sürülen nemlendirici krem, cildi ve tırnakları besler, kurumasını önler.
 • Tırnak bakımında limon suyu çok etkilidir. Çok çabuk kırılan, çatlayan, renk değişimi yaşayan tırnakları güçlendirmek için tırnakları birkaç dakikalığına limon suyuna batırmak veya limon kabuğuyla ovalamak yeterlidir. Limon suyu ve kabuğu tırnakları güçlendirirken elleri yumuşatır, lekelenmeleri önler.
 • Tırnak ve el üzerindeki renk değişimlerini önlemenin bir diğer yolu da su ve tuz bakımıdır. Su ve tuz, peeling etkisi gösterir, ölü derilerden arınmaya yardımcı olur.
 • Tırnaklar, gücünü çoğunlukla kimyasallardan ötürü kaybediyor, cansız görüntüye kavuşuyor. Deterjan gibi ağır kimyasallardan korunmak için eldiven tercih edilmelidir.
 • Tırnakların istediği neme kavuşabilmesi için sık sık yıkanmalı ve kişi bol bol su içmelidir.
 • Aşırı kuru eller için geceden bolca krem veya zeytinyağı, tatlı badem yağı gibi cilde dost ürünler kullanılıp ellere çorap veya eldiven geçirilerek uyumak tırnakların ve cildin güçlenmesini sağlar.

Tırnak Kesimi ve Bakımı

Tırnak kesiminde ve özel tırnak bakımında düzenli uygulama yapmak gerekiyor. Tırnaklar ihmal edildiğinde hemen dış etkenlerden ve kötü beslenmeden ötürü kötü bir görüntüye ulaşır. Evde tırnak bakımı yaparken önerilerimiz doğrultusunda ilerleyebilirsiniz;

 1. Tırnak kesimi ve şekillendirme işleminden önce kullanılacak araçların steril olmasına özen göstermelisiniz. Tırnak makası, törpü gibi araçlar temizlenmediği takdirde ciddi hastalıklara yol açabilir.
 2. Tırnak bakım seti temizlendikten sonra öncelikle tırnaklarda oje – cila varsa temizlenmelidir. Eller bir güzel yıkanmalı ve çok hafif nemlendirilmelidir. Nemlendirme işleminde krem yerine badem veya susam yağı tercih edilebilir.
 3. Tırnak kesme aşamasında tırnakların kenar bölümleri dikkatli kesilmelidir. Özellikle ayak tırnaklarında kenarlar kötü kesildiğinde tırnak batması yaşanıyor. Çok uzun tırnaklarda şekillendirme yapılacaksa eğer özel tırnak makasları kullanılabilir.
 4. Tırnak kesildikten sonra törpü ile küt veya yuvarlak görüntü verilecek şekilde törpülenmelidir. Törpü mümkün mertebe kişiye özel olmalı, ortak kullanımsa eğer mutlaka sterilize edilmelidir.
 5. Törpülenme işleminden sonra ise tırnak kenarlarında kalan fazla etler temizlenmelidir. Ölü derileri, etleri kolayca kesebilmek için elleri ılık suda bekletmek gerekiyor. Ilık suya birkaç damla limon suyu ekleyerek el bakımını güçlendirebilirsiniz. Ilık su sayesinde yumuşayan etler daha kolay kesilir, tırnaklar istenilen temiz ve bakımlı görüntüye ulaşır.
 6. Bütün işlemler bittikten sonra eller yıkanır ve nemlendirici kremle nemlendirilir.

Sağlıklı Tırnaklar için Öneriler

Selenyum ve çinko; normal tırnakların korunmasını destekler. Selenyum ve çinko içerikli takviyelerin tüketilmesi öneriliyor. Çabuk uzamayan tırnaklar için ise bol bol su içmek, elleri çok sık yıkamak gerekir. Suyla haşır neşir olan tırnaklar daha çabuk uzar. Özellikle tırnağında leke olan kişiler su detayını ihmal etmeden uygulamalı ve uzadıkça tırnağını düzenli keserek bakım yapmalıdır.

×

Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp