Evde Doğal Yüz Maskesi Nasıl Yapılır

Bakımlı ve sağlıklı bir yüze sahip olmak için cerrahi müdahaleler veya pahalı kozmetik ürünlerine ihtiyaç yok. Çünkü doğada hatta evlerinizde bulunan birçok meyve, sebze ve faydalı besinler ışıldayan bir cilt için yeterli oluyor. Doğa, ihtiyaç duyduğumuz tüm ürünleri bizlere aslında sunuyor. Sadece doğru malzemeleri bir araya getirip kullanmalıyız. Güzellik uğruna yüksek bütçeler ödemeden, ev yapımı yüz maskeleri yapabilirsiniz. Her gün veya haftanın birkaç günü uygulayabileceğiniz ev yapımı yüz maskesi tarifleriyle yağlı, kuru, karma cilt tiplerine uygun bakım uygulayabilirsiniz. Etkisi hızlı, kalıcı ve çözüm odaklı ev yapımı maske tariflerimiz şöyle;

Muz maskesi

Kuru ciltleri güçlendirmek, mevsim etkilerine karşı nemlendirmek için yapabileceğiniz tek malzemeli muz maskesi hızlı sonuçlar veriyor.

Yapımı: Olgunlaşmış bir muzu püre haline getirip yüzünüze sürün ve 15 – 20 dakika kadar bekletin. Bu süre sonunda bol ılık su ile durulama yapılmalıdır. Yüzünüzü yumuşak bir havluyla tampon yaparcasına kurutun, yüzünüze çok baskı uygulamayın. 

Bal & Badem maskesi

Yüzdeki ölü derileri atan, fazlalığın soyularak atılmasını sağlayan bal – badem maskesi, cildinizi adeta yenileyecek.

Yapımı: Bir çorba kaşığı bal ve iki tane badem, maske için gerekli olan malzemeler. Bademi un haline getirin, bal ile karıştırın. Karışıma birkaç damla limon suyu ekleyin. Hazır olan maskeyi, cilde dairesel hareketlerle, masaj yaparak sürün. 15 – 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Sirke maskesi

Yağlı ve parlak bir görüntü oluşturan cilt tipi için elma sirkesi mükemmel bir malzeme.

Yapımı: Bir yemek kaşığı elma sirkesini, bir bardak suya ekleyip karıştırın. Karışımı pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayın. Maskeyi temiz yüze uygulayın. Cildinizdeki yağ dengesini sağlamak, beslemek için bu maskeyi haftada bir gün uygulayabilirsiniz.

Salatalık maskesi

Her evde bulunan salatalık bilinen en eski ve etkili bakım ürünlerinden biri.

Yapımı: Bir tane salatalığı alıp soyun, çatal yardımıyla iyice ezin. Tüm yüzünüze sürün. Gözleriniz için iki tane dilimleyip kullanabilirsiniz. Salatalık maskesini haftada iki kere uygulayabiliriniz. Cildinizi nemlendirir, tazelik hissi verir.

Yoğurt maskesi

Yağlı ve karma cilde sahipseniz yoğurt maskesi tam da size göre bir maske malzemesi. Bu maske ile yüzünüzdeki kuruluğu atabilir, derinlemesine temizlik yapabilirsiniz.

Yapımı: bir yemek kaşığı süzme yoğurdu ince bir doku olacak şekilde yüzünüze sürün. 15 – 20 dakika bekletin. Akabinde soğuk su ile yıkayın. Alternatif; yoğurda birkaç damla limon ekleyebilirsiniz.

Yumurta & Bal maskesi

Yüze gençlik katmak, cildi gerginleştirmek için yumurta ve baldan faydalanabilirsiniz.

Yapımı: İki çorba kaşığı süzme balı yumurtanın akı ile karıştırın. Karışıma yarım limon sıkın. Malzemeleri harmanlayıp yüzünüze güzelce yedirin. 15 – 20 dakika bekledikten sonra yağsız süt ile masaj yaparak yüzünüzü temizleyin.

Salatalık & Bal maskesi

Tüm cilt tiplerine iyi gelen, cildi; rahatlatan, besleyen, nemlendiren, canlı tutan salatalık ve bal maskesi, haftada bir gün uygulayabileceğiniz faydalı bir maske.

Yapımı: Yarım veya küçük bir salatalığı soyup bal ile birlikte ezerek püre haline getirin. Yüzünüze eşit şekilde sürün. 15 – 20 dakika bekletin. Soğuk su ile yıkayın.

Yüz Maskeleri Haftada Kaç Gün Yapılmalı?

Yüz maskeleri cildin ihtiyacına göre yenilenmelidir. Ancak bazen cildi onarmak, yenilemek uğruna aşırı yükleme yapabiliyoruz. Cildi yormamak, dinlendirmek de bir nevi bakım sayılıyor. Haftada bir ya da iki kez maske uygulamak yeterlidir. Maskenin içeriğine, cildin hassaslığına göre sadece bir defa bile uygulamak gerekebilir. Bol su içmek, sağlıklı beslenmek, yeterli uyumak, makyajı abartmamak ve günlük temizliği ihmal etmemek de en az maske kadar cilde faydalı.