Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken 6 Yanlış

Cildimiz ne yazık ki mevsim değişimlerinden çok fazla etkileniyor. Özellikle sıcak ve soğuğa karşı anında reaksiyon gösterebiliyor. Soğuk iklim kuruma, dökülme yaparken sıcak iklim ise yağlı bir yapıya, tıkalı gözeneklere yol açıyor. Bu etkilerden kurtulmak için tercih edilen cilt bakımında ise bilmeden birçok yanlış yapıyoruz. İşte o yanlışlar;

Cilde çok fazla yüklenmek: Cildi kozmetikten, kimyasal ürünlerden arındırmak için yine başka bir kimyasal olan temizleyicilerden yararlanıyoruz. Her gün makyaj yapmak ve üzerine çeşitli temizleyiciler kullanmak cildi yorar, tahriş eder. Cilt için kullanacağımız malzemeler mümkün mertebe doğal olmalıdır.

Vitaminlerden mahrum kalmak: Dengesiz veya yanlış beslenmemizin sonuçlarını cildimizde görmek mümkündür. Cildin soluk bir yapıya kavuşması, renk eşitsizliği, sivilce gibi cilt problemleri vitaminsiz kalmaya bağlı ortaya çıkabiliyor. Dengeli beslenmek veya vitamin takviyesi almak cildi yanlış uygulamalardan korur.

Cildin nefes almasını önlemek: Sürekli makyaj yapmak, gözeneklerin sürekli kapalı kalmasını sağlamak uzun vadede cildi yoran, yıpratan ve ne yazık ki sağlığını bozan bir davranış şeklidir. Arada sırada cildi ferahlatmak için makyajdan arınmak, duru ciltle kalmak ve sadece nemlendiricilerden yararlanmak gerekiyor.

Güneşi göz ardı etmek: Yaz aylarında güneşin altında koruyucusuz dolaşmak cilt lekelerine ve renk eşitsizliğine neden olur. Gölgeyken dışarı çıkmak da cilde zararlı olabiliyor. Zira güneşle birlikte hissedilen ısı da cildi yıpratıyor. Güneş koruyucu kullanmak en kolay önlemdir.

Yanlış ürün kullanmak: Çoğu kişi cilt tipini doğru değerlendirmediğinden yanlış ürünlere yöneliyor. Yağlı, kuru, karma olmak üzere üç farklı cilt tipi var ve doğru ürün kullanılmazsa istenilen sonuç alınamaz.

Yeterince su içmemek ve uyumamak: Uykusuz kalmak, su içmemek cildi en çok yıpratan şeyler. Yetişkin bir birey 7 – 8 saat aktif bir uyku uyumalı ve en az 2 litre su içmelidir. Uyku ve su cildi içten besleyen etkenlerdir.

×

Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp