C Vitamini Yaşlanmayı Yavaşlatır!

Vitaminlerin hayatımızdaki yeri, sadece bağışıklığı güçlendirmek ve hasta olmamak üzerine kurulu değil. Vitaminler vücudumuzu içten korurken, etkilerini dıştan hissetmek de mümkündür. Örneğin C vitamini kış boyunca hasta olmamak için tüketilir, ancak C vitamininin yaşlanmayı geciktirmede müthiş bir etkisi olduğu pek bilinmez. Zamana meydan okuyan bu güçlü vitamin, ciltteki kollajen üretimini destekliyor, cildin kendini yenilemesini ve genç kalmasını sağlıyor.

Kollajen basit anlamıyla “yenileyici, onarıcı” anlamlarına geliyor. Ciltteki kollajenlerin azalması kırışıklık oluşumunu, yaşlanmayı artırır. C vitamini işte bu noktada hem bağışıklığı hem de cilt sağlığını koruyarak yaşlanmanın izlerini siliyor, adeta zamanı yavaşlatıyor. Uzmanlar yaşlanmaya karşı önlem almak için C vitamini içeren besinlerin tüketilmesini öneriyor.

Meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunan C vitamini, anti-aging etkisi ile ciltteki serbest radikallerle savaşıyor, kollajen üretimini artırıyor. C vitamini içeren besinler şöyledir; portakal, limon, greyfurt, mandalina, kivi, çilek, kiraz, kuşburnu, maydanoz, brokoli, biber, domates gibi besinler C vitamini açısından çok idealdir. Özellikle kivi tek başına günlük C vitamini ihtiyacını büyük oranını karşılıyor.