Baharda Cildinizi Güneş Işınlarından Koruyun

Soğuk günler geride kaldı, sıcak günler ise tüm ışıltısıyla gelmeye devam ediyor. Baharın gelişi ile birlikte yapılan hazırlıkların en önemlisi hiç şüphesiz mevsimlere karşı korunmasız olan cildimizdir. Cilt yapınızı bu dönemde koruyabilmek için öncelikle güneşe karşı önlem almalısınız. Güneşe savunmasız çıkmak cildin yaşlanmasını hızlandırıyor. Güneş en önemli D vitamini kaynağı olsa da 10 dakikadan fazla güneşe maruz kalmak cildi yakıyor, cildin yıpranmasını hızlandırıyor.

Güneş ışınlarına karşı öncelikle ideal faktörlü bir güneş koruyucu krem kullanmalısınız. Diğer yandan ise bol bol su içip cildinizi nemli tutmalısınız. Güneş koruyucuları ise sadece yüz bölgesine sürmemeli, el, ayak, kol, yüz, boyun, dekolte, omuz gibi bölgelere de sürmelisiniz. Özellikle boyun bölgesi genel anlamda açıkta olduğundan çok ihmal ediliyor ve yaşlılığın izleri bu bölgede kendini belli ediyor.   

Güneş ışınlarının verdiği zararı vitamin, mineral, kollajen desteği ve sağlıklı yağlar ile kapatabilirsiniz. Özellikle C vitamini, cildin normal fonksiyonu için gerekli olan normal kollajen oluşumuna katkıda bulunur. Fındık, fıstık, badem, narenciye ürünleri, semizotu gibi C ve E vitamini içeren besinlere ağırlık verebilir, bu vitaminlerin de dahil olduğu cilde faydalı özleri içeren besin takviyeleri kullanabilirsiniz.

×

Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp