40’lı Yaşlarda Cilt Bakımı İçin İpuçları

Yaşın ilerlemesiyle birlikte, hücre kaybına uğrayan cildin yenilenme süreci oldukça yavaşlar, esnekliğini kaybeder, kırışıklık ve cilt lekeleri görülmeye başlar. Bu belirtiler özellikle 40 yaş ve üzeri dönemde daha belirginleşir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte cilt üzerinde yaşanan bu olumsuz etkilerden korunmak için yapılacak şey, sağlıklı beslenmeye özen göstermek, takviye edici gıdalardan destek almak, şikâyetlere özel ürünler kullanmaktır. Örneğin antioksidanların kullanımı, hücre yenilenmesini tetikleyici ve esneklik kaybını önleyici etkinlikte olabilecek uygulamalar ile cilt üzerindeki yaşlanma belirtilerini geciktirmek mümkün… İşte yaşın ilerlemesine rağmen, daha genç görünüm kazanılmasına yardımcı olacak öneriler;

Peeling bakımı: Cilt dokusunu yenilemenin ve lekelerle savaşmanın en pratik yolu peeling yapmaktır. Düzenli olarak yapacağınız peeling, ölü derilerden arınma sağlar. Haftada bir yumuşak şekilde kese yapmak da peeling etkisi gösterir.

Takviye edici gıdalar: Sağlıklı hücreleri korumak ve yeni hücre oluşumlarını tetiklemek amacıyla antioksidan etkinliğe sahip takviyelerden destek alınabilir. Vitaminler, mineraller, cilde faydalı olabilecek bitkisel özler, kollajen, esansiyel yağlar gibi içeriklere sahip olan takviye edici gıdaların düzenli kullanımı bir yandan sağlıklı yaşam desteği sağlarken, bir yandan da yaşlanma etkilerini geciktirir. Takviye edici gıdalar yutularak kullanıldığı için, kan damarları yoluyla tüm vücutta etkinliğini gösterir ve tüm cildi temelden besler.

Güçlü kremler: Cildin zamana karşı direnebilmesi için etkili ve kaliteli kremler tercih edebilirsiniz. Özellikle gündüz kullanılacak kremlerin güneş koruması içermesine dikkat etmelisiniz. Bu arada şunu da belirtmek gerekir ki; kremler cildin üst katmanından emilerek sadece sürüldüğü bölgede etkinliğini gösterir.

Nem bakımı: Nemden uzak kalan, kuruyan cilt daha hızlı kırışır, renk dengesi bozulur. Bol su tüketmek, nem tutucu özelliği olan etken maddeleri içeren ürünlerden ve cildi nemlendiren doğal yağlardan kullanmak cildin nemlenmesinde etkili bir sonuç verir.